1 min12 januari 2026

De Twentse bouw- en techniekarbeidsmarkt. Zo zit 't!

De Twentse arbeidsmarkt blijft volop in beweging. Vooral in de techniek en productie merken werkgevers dat het steeds lastiger wordt om goed personeel te vinden. Toch zijn er opvallende verschillen per functie: terwijl sommige beroepsgroepen tekenen van herstel laten zien, lijken andere juist steeds krapper te worden.

We doken in de cijfers van september 2024 tot december 2025 en onderzochten hierbij de techniek- en de bouwmarkt in Twente. Functies die we bekeken:

  • Operators
  • Logistiek (medewerkers)
  • Assemblagemedewerkers
  • Werkplaatstimmermannen
  • Montagemedewerkers (binnendienst)

De eerste indruk? De krapte is er nog steeds, maar de dynamiek verschilt sterk per vakgebied. Over het algemeen is de arbeidsmarkt in de bouw krapper als in de techniekmarkt. Er zoeken z’n 80% minder mensen naar functies in de bouw dan in de techniek. Uit intern onderzoek blijkt dat medewerkers in de bouw honkvaster zijn en minder snel overwegen om te switchen van baan. 

De techniekmarkt in Twente

Om de techniekmarkt goed in kaart te brengen hebben we verschillende functies met elkaar vergeleken. We lichten hieronder drie functies toe.

 

Assemblagemedewerkers: vraag groeit snel
De assemblagesector trekt aan en laat duidelijke groei zien in vacatures en werkgevers. In het aantal werkzoekenden zien we echter geen groei, deze blijft stabiel ten opzichte van 2024.
Analyse: Met een stijging van 23% in het aantal vacatures is assemblage één van de snelst groeiende segmenten in Twente. De concurrentiescore stijgt mee, werkgevers moeten harder concurreren om schaars technisch talent. .
  • Werkzoekenden: 1.800 → 2.050
  • Vacatures: 150 → 185
  • Werkzoekenden per vacature: 12 → 11
  • Concurrentiescore: Gestegen met 5%
De logistieke sector laat de laatste maanden een steeds krappere markt zien. Het aantal werkzoekenden is dalend. Met in het afgelopen kwartaal zelf een daling van meer dan 10% in het aantal werkzoekenden. Dit terwijl het aantal vacatures en werkgevers met bijna 10% is gestegen. Conclusie: we zitten op het laagste aantal werkzoekenden per vacature in de laatste twee jaar. 
Analyse: Er zijn iets meer vacatures dan een jaar geleden, maar ook minder kandidaten. De markt blijft competitief, vooral voor functies in distributie en magazijnbeheer. Er zijn iets meer vacatures dan een jaar geleden, maar ook minder kandidaten. 
  • Werkzoekenden: 7.500 → 6.600
  • Vacatures: 470 → 490
  • Werkzoekenden per vacature: 16 → 14
  • Concurrentiescore: Gestegen met 10%
 

Operators blijven onmisbaar in de Twentse industrie. De vraag is nog altijd groot, maar de markt lijkt iets af te koelen. 


Topmaanden voor plaatsing: Wanneer plaatsen wij nou bij Effect de meeste mensen als operator? We zien de afgelopen 12 maanden dat er verschillende pieken zijn wanneer mensen op zoek zijn naar een operator functie. De topmaanden zijn januari (hier zoeken er bijna 6.000 mensen naar een operator functie), februari en maart. Daarnaast zien we dat in september en oktober ook veel mensen op zoek zijn. Als we het plat slaan: begin van het jaar en na de bouwvak tot begin december gaan mensen zich oriënteren.
Analyse: De markt voor operators blijft gezond, maar de piek van eind 2024 is voorbij. Met een lichte daling in vacatures en stabiel aantal werkzoekenden zien we meer evenwicht ontstaan. Over het algemeen is het aantal werkzoekenden naar een operator functie vrij stabiel. We zien in september en oktober 2025 een daling van 5-10% in de aantal werkzoekenden ten opzichte van 2024. Echter, door een grotere daling in het aantal vacatures lijkt de arbeidsmarkt in deze functie iets af te koelen. Zo is er 1 werkzoekende extra per vacature. Het aantal werkgevers dat zoekt zit wel op hetzelfde niveau als voorgaande jaren, wat aangeeft dat bedrijven minder openstaande vacatures hebben.
  • Werkzoekenden: 4.900 → 4.600
  • Vacatures: 660 → 530
  • Werkzoekenden per vacature: 7,4 → 8,7
  • Concurrentiescore: Gedaald met 5%
 

 

De bouwmarkt in Twente

Ook voor de bouwmarkt hebben we drie functies naast elkaar neergelegd. Deze markt is in Twente extreem krap. Voor een aantal functies ligt het aantal werkzoekenden per vacature zelfs onder 4. Uit intern onderzoek zien we een aantal belangrijke punten naar voren wat deze extreme krapte kan verklaren:

•  Werknemers in de bouw geven aan honkvaster te zijn. Er zit minder verschil in werkzaamheden per werkgever. Waar je in technische functies natuurlijk eenzelfde beroep in een hele andere markt kan doen, is dit in de bouwmarkt beperkter;
•  Aanwas van jonge collega’s wordt steeds minder in de bouw.

Werkplaatstimmerman: extreem krappe arbeidsmarkt
De cijfers laten weinig twijfel: werkplaatstimmermannen zijn schaars en de krapte neemt nog verder toe.
Analyse: Met een extreem hoge concurrentiescore betekent het dat deze functie tot de meest krappe beroepen in Twente behoort. In juli 2025 bereikte de krapte een dieptepunt met slechts 3,7 werkzoekenden per vacature. De combinatie van lage instroom en relatief hoge vraag drijft de spanning op.
Interpretatie: Werkgevers in de bouw en interieurbouw doen er goed aan om vroegtijdig personeel vast te leggen. Jongeren kiezen steeds minder vaak voor bouwopleidingen, dat maakt dit tekort structureel.
  • Werkzoekenden: 290 → 180
  • Vacatures: 65 → 55
  • Werkzoekenden per vacature: 4,5 → 3,2
  • Concurrentiescore: Verhoogd naar 99, ontzettend krap. 
Bij de montagemedewerkers binnendienst zien we een wisselend beeld: de vraag schommelt, maar de krapte blijft voelbaar.
Analyse: De markt is licht versoepeld, maar nog steeds krap. De piek in januari 2025 (met 9,7 werkzoekenden per vacature) was tijdelijk — daarna stabiliseerde de markt. De concurrentiescore blijft hoog, wat duidt op stevige concurrentie tussen bedrijven in de maakindustrie.
  • Werkzoekenden: 800 → 890
  • Vacatures: 150 → 125
  • Werkzoekenden per vacature: 5,4 → 7,1
  • Concurrentiescore: Licht gedaald, maar nog steeds onzettend hevig. 
Please accept marketing-cookies to watch this video.

Effectief Kuier'n de podcast

#2.3: Krapte op de arbeidsmarkt in Twente: zo vind je personeel in de bouw en techniek.

Waarom is de bouwmarkt nóg krapper dan de techniekmarkt? En wat kun je als werkgever nu doen om tóch de juiste mensen aan te trekken? In deze aflevering bespreken Vincent en Thijs, op basis van een onderzoek uit het afgelopen jaar, hun bevindingen en mogelijke oplossingen rondom dit onderwerp.

Luister mee!

Belangrijke conclusies

 

1. Zowel de bouw- als techniekmarkt worden structureel krapper

De cijfers bevestigen wat veel werkgevers dagelijks ervaren:

  • Het aantal werkzoekenden daalt of blijft gelijk
  • Het aantal vacatures en werkgevers stijgt (met name in logistiek en assemblage)

Dit betekent dat de strijd om personeel niet tijdelijk is, maar structureel moeilijker wordt. Zelfs in functiegroepen waar het aantal vacatures licht daalt (zoals operators), blijft de markt gespannen doordat werkgevers minder “buffer” hebben.

Interpretatie:
De arbeidsmarkt verschuift van selecteren naar overtuigen. Bedrijven concurreren niet alleen op functie-inhoud, maar steeds meer op arbeidsvoorwaarden, cultuur en zekerheid.


 

2. Beide markten zijn krap, maar de bouwmarkt is veruit het meest gespannen

Hoewel ook de techniekmarkt tekenen van toenemende krapte laat zien, springt de bouw er duidelijk uit:

  • Veel bouwfuncties hebben minder dan 5 werkzoekenden per vacature
  • Bij werkplaatstimmermannen zelfs richting de 3

Deze extreme krapte wordt versterkt door:

  • Honkvastheid: medewerkers wisselen minder snel van werkgever
  • Beperkte instroom van jongeren vanuit opleidingen
  • Minder onderscheid in werkzaamheden tussen werkgevers, waardoor overstappen minder aantrekkelijk is

Gevolg:
De bouw kampt niet met een tijdelijk probleem, maar met een structureel tekort aan vakmensen.

Wat werkt wél voor bouwbedrijven?

  • Opleiden en intern doorgroeien wordt essentieel
  • Vroegtijdig werven: niet wachten tot vacatures acuut worden
  • Helder laten zien waarom iemand juist bij jouw bedrijf moet werken

 

3. Techniek: verschillen per functie, maar assemblage springt eruit

Binnen de techniekmarkt zien we duidelijke nuance:

  • Operators: lichte afkoeling → maar blijft krap
  • Logistiek: snel toenemende krapte door dalende instroom
  • Assemblagemedewerkers: één van de snelst krapper wordende functies

Bij assemblage zien we:

  • +23–25% groei in vacatures en werkgevers
  • Het aantal werkzoekenden blijft gelijk

Dit betekent dat ook binnen techniek nieuwe knelpunten ontstaan, vooral bij functies waar productie en maakindustrie samenkomen.


 

4. Timing: kandidaten zijn eerder dan werkgevers

Een opvallend patroon dat jaarlijks terugkomt:

  • Q1 (vooral januari): meeste werkzoekenden actief
  • Vacaturemarkt komt pas 1–2 maanden later op gang

Kandidaten starten hun oriëntatie direct na de feestdagen.
Bedrijven zijn vaak voorzichtiger en wachten af.

Gemiste kans:
Juist in Q1 is de relatieve concurrentie om kandidaten het laagst.

Advies voor bedrijven in bouw en techniek:

  • Start eerder in het jaar met werven
  • Leg talent vast vóórdat de rest van de markt opschaalt
  • Wees direct scherp in aanbod en snelheid

 

5. Wat kandidaten belangrijk vinden (en hoe je daarop inspeelt)

Uit onderzoek blijkt dat werkzoekenden vooral letten op:

  1. Salaris
  2. Werksfeer
  3. Uitzicht op een vast contract

Bij jongere doelgroepen komt daar steeds vaker bij:

  • Zingeving en maatschappelijke bijdrage (duurzaamheid, mooi product, impact)

Praktische implicatie:
Werkgevers die alleen een functieomschrijving tonen, verliezen terrein. Bedrijven die hun verhaal vertellen over cultuur, zekerheid en toekomst, winnen.

 

 

Bronvermelding: De gebruikte gegevens zijn samengesteld uit openbaar beschikbare marktdata en onze eigen interne data. Dit artikel wordt elke paar maanden geactualiseerd om een actueel en realistisch beeld van de Twentse arbeidsmarkt te blijven geven.

Voor meer informatie over specifieke functies kun je een e-mail sturen naar info@effectwerkt.nl.

 

 

Ook interessant!

Lees meer blogs uit deze categorie(ën).

Ruud Wolbers viert zijn 15-jarig jubileum bij Effect.

5 min25 augustus 2026

Een jaar verder: hoe gaat het nu met de wet DBA?

4 min11 augustus 2026

De transitie naar gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden. Uitdagingen, risico’s en kansen bij de nieuwe ABU-cao. 

2 min14 november 2025